„În biserica slavei Tale stând, în cer a sta ni se pare...” - partea I

Activități Mai 16, 2017

Mărturii ale închinătorilor

03 noiembrie 2016

De câteva săptămâni mă simțeam rău (îmi scădea brusc tensiunea la 7) și nu știam ce să fac. Am mers la medic, mi-am făcut analizele, apoi am venit la Maica Domnului de la Talpalari. Eram cu fetița mea căreia îi place foarte mult la Talpalari [...] și care îmi spune că aici e casa ei (are 7 ani), îi plac icoanele, măicuțele și o văd împlinită. După ce m-am rugat am realizat că mă simt mai bine. Încă o dată Maica Domnului avea grijă de mine. Sperăm să venim mai des la Liturghie la Talpalari. Atmosfera de la Talpalari e foarte frumoasă, tinerii sunt foarte luminoși și părinții sunt deosebiți. Parohia Talpalari e deosebită de altele: aici chiar e bucurie, lumină, trăire. Mulțumesc Maicii Domnului pentru ajutorul primit! Mulțumesc Sfântului Ioan Lumânărică! Amin. (Paula, Lețcani)

18 noiembrie 2016

În biserica Talpalari s-a născut o parte din sufletul meu. Sau, mai adevărat, s-a putut arăta la lumină. Prima dată am intrat într-o biserică în 2011 pe când aveam 33 de ani. Nemărginita milă a Maicii lui Dumnezeu m-a transformat cu multă răbdare [...] într-un suflet pe calea mântuirii. Nu mă lăsa, Doamne! (Andreea L., București)

10 ianuarie 2017

Veneam de la analize cu diagnostic alergie declanșată pe fond de stres cu manifestări îngrozitoare pe toată suprafața corpului. După nopți agitate și nedormite, cu tot felul de tratamente fără effect, în dimineața zilei de 10 ianuarie 2017 intru în această minunată biserică; icoana Maicii Domnului îmi zâmbea; o liniște (pace) mă cuprinde, iritațiile se retrag, durerea este alinată. Mulțumesc, Doamne! Mulțumesc, Maică a Domnului, pentru tot și pentru toate! (Alina)

27 ianuarie 2017

Am trecut pragul acestei biserici azi pentru a doua oară și am fost foarte bucuroasă pentru că am găsit deschisă ușa. Am fost întâmpinată de o doamnă care mi-a spus că se face permanență pentru a găsi mereu pe cineva aici. [...] Mă voi întoarce aici ori de câte ori voi avea ocazia și va fi posibil. (Gabriela B.)

1 martie 2017

Maria împreună cu Mihaela și Valentin am vizitat biserica Domnului, casa Domnului. Am simțit căldura și dragostea Domnului nostru Iisus Hristos și a Maicii Domnului, a Sfântului Efrem cel Nou și a tuturos sfinților. Este o biserică frumoasă și foarte în pace. Am mai fost acum câțiva ani dar o aveam doar pe fiica cea mare. Mulțumesc Domnului pentru toate darurile primite. Cu dragoste și iubire de Dumnezeu… (Maria)

9 martie 2017

Dragă Doamne, îți mulțumim! Mulțumim pentru toate și pentru drumul pe care ni l-ai deschis. Am venit la tine orbi, osteniți și flămânzi și ne-ai săturat din bunătățile Tale. Rugăciunea în biserica Talpalari e simțită și departe de casă, în țări străine, printre musulmani. Maica Domnului de la Talpalari cred că va îmblânzi multe inimi împietrite. Cu drag, (Familia A.F.)