Din farmacia duhovnicească a bibliotecii parohiale

Revista parohiei Februarie 9, 2018

În Biblioteca parohiei noastre există peste 800 de cărți (lista completă o puteți consulta online: talpalari.iasi.mmb.ro/15112-invitatie-la-lectura-biblioteca-parohiala), din care vă recomand câteva titluri:

1. Maica Domnului în trăirea duhovnicească a Bisericii Ortodoxe de Pr. Michel Laroche

O sinteză completă a teologiei ortodoxe despre Sfânta Fecioară, aşa cum e prezentată de Sfinții Părinți şi în cântările sfintelor slujbe; o călăuză vie, caldă, pentru cel care însetează să guste din plinătatea vieții duhovniceşti sub acoperământul Maicii Domnului.

2. Pregătirea pentru spovedanie și pentru Sfânta Împărtășanie: predici la Triod.

Sfântul Teofan Zăvorâtul ne îndeamnă să ne îndreptăm viața prin cercetare de sine amănunțită, cunoașterea patimilor ce ne stăpânesc și demascarea de sine, pocăința, hotărârea de a nu mai păcătui și întoarcerea la Dumnezeu prin Spovedanie și Împărtășanie.

3. Mai aproape de Hristos: spovedania și iertarea - Mitropolitul Antonie de Suroj

Cartea ne ajută să înțelegem mai profund taina Sfintei Spovedanii și ne încurajează să avem o relație personală, vie și foarte sinceră cu Dumnezeu. Autorul ne prezintă spovedania ca întâlnire cu Dumnezeu, Cel ce tânjește după noi și ne iubește chiar în starea noastră de păcătoșenie și nefericire, neîncuviințând păcatul, dar fără a-și micșora iubirea.

4. Familia ortodoxă: sfaturi, cuvinte de învățătură, rugăciuni de Pr. Evgheni Șestun

Volumul este o îmbinare de sfaturi ale preotului și texte ale Sfinților Părinți cu privire la relațiile dintre soți (dobândirea iubirii, divorț, avort ş.a.), educația copiilor (conflictul generațiilor, spovedania și împărtășania, școala, televizorul ş.a.), bătrânețe, moarte.

Cei care doresc să împrumute una dintre cărţile din Bibliotecă, trebuie să comunice titlul și numărul de inventar trecut între paranteze în lista de pe site-ul menţionat mai sus și vi le voi da duminica după Sfânta Liturghie sau în timpul programului de spovedanie.

Nicoleta Dobre, bibliotecar

Articol publicat în nr. 1, anul 1 al revistei parohiale Vino și vezi

Citește alte articole despre: cărți, bibliotecă, biblioteca parohiala