Cea de-a doua zi din cadrul evenimentului „Tânărul din Petrodava”

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 22, 2018

Astăzi, 22 septembrie 2018, odată cu săvârșirea Sfintei Liturghii la Biserica Nașterea Maicii Domnului a început la Piatra Neamț cea de-a doua zi din cadrul evenimentului „Tânărul din Petrodava”.

După ce cu o seară înainte cei 470 de tineri s-au bucurat de prezenţa în mijlocul lor a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, care i-a îndemnat pe tineri să nu uite că ei sunt Biserica și totodată cei care pot prin bucuria și curajul lor să sprijine preoții din zilele noastre, în a doua zi a evenimentului, după Sfânta Liturghie, tinerii vor participa la conferinţa „Tânărul de astăzi – punte între veacuri de credință și neam românesc”, susținută de Pr. Arhim. Nicodim Petre, Consilier al Sectorului de Misiune din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor.

Pe parcursul celor două sesiuni de lucru, a „Marșului Tinereții” dar și a întrecerilor sportive prevăzute în programul zilei de astăzi, tinerii vor avea ocazia de a se cunoaște, de a lega prietenii pentru viitor, dar și de a afla cât mai multe răspunsuri la întrebările lor legate de ce înseamnă neam românesc, care sunt valorile neamului nostru şi care au fost personalitățile care au înfăptuit Unirea.

Aflat la a treia ediție, evenimentul „Tânărul din Petrodava” este organizat în perioada 21-23 septembrie 2018 de Asociația Tineretul Ortodox Român filiala Piatra Neamț în parteneriat cu protopopiatul Piatra Neamț, Primăria Municipiului Piatra Neamț și Consiliul Județean.