Dar de talpalar

Viața parohiei Aprilie 22, 2020

Anul acesta, în cadrul parohiei noastre s-a desfășurat prima ediție a proiectului „Dar de talpalar. De Sfântul Nicolae”.

Această inițiativă filantropică a reprezentat un îndemn să ne deschidem inimile către 108 copii mai nevoiași, de la 4 luni până la 16 ani, din parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie ‒ Izvorâtorul de Mir”, comuna Rediu, satul Răuseni, județul Iași, și din parohia „Sfinții Voievozi”, satul Podolenii de Sus, județul Iași. Credincioșilor li s-a propus să pregătească un mic dar, pus într-o cutie de pantofi, pe măsura vârstei copilului ales dintr-o listă. Se puteau pune hăinuțe, obiecte de igienă, rechizite, cărți, enciclopedii, atlase și ‒ obligatoriu! ‒ ceva dulce.

Am rămas extrem de surprinsă de câtă receptivitate au dat dovadă cei din comunitatea Talpalarilor, de cât de repede fiecare dintre cei 108 copii și-a găsit un donator. Am fost abordată de persoane de diferite vârste, inclusiv de adolescenți, pe diferite canale: la biserică, pe telefon, pe whatsapp ‒ toți fiind cu inima deschisă, dornici să ajute, bucuroși. Dorința de a face un dar din suflet pentru suflet, nu un simplu cadou, se simțea din întrebările pe care le-am primit, care exprimau multă grijă și dorința de a veni în întâmpinarea nevoilor reale ale copiilor.

A fost o mobilizare a întregii comunități, astfel încât toți copii să poată primi daruri. Unii și-au implicat rudele, prietenii sau colegii de serviciu. I-am „molipsit”, așadar, pe toți cu bucuria de a dărui. Tot prin implicarea celor din comunitate s-au putut cumpăra și două aragazuri cu tot echipamentul necesar pentru două familii care aveau neapărat nevoie de acest ajutor în bucătărie.

(Iulita Surugiu)

Citește alte articole despre: Dar de talpalar, copii, copii nevoiași