Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani și-a serbat ocrotitorul

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 8, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Din soborul slujitorilor au făcut parte părintele Lucian Leonte, protopop al Protopopiatului Botoşani, arhimandritul Ioan Harpa, exarh de zonă și stareț al Mănăstirii Popăuți din Botoşani, părintele Liviu Botezatu, inspector pe disciplina religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Botoşani, şi părintele Daniel Dascălu, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” din Botoșani. Arhimandritul Ioan Harpa a ținut la finalul Vecerniei un cuvânt de învățătură în care a făcut referire la personalitatea Sfântului Ioan Botezătorul, ca model demn de urmat pentru creștinii din toate vremurile, după cum ne-a relatat preotul paroh Petru Fercal, misionar protopopesc. Părintele Ioan i-a îndemnat pe creștini să învețe troparul ocrotitorului bisericii lor și să îl rostească zilnic. „Sfântul Ioan Botezătorul îl vestește lumii pe Mântuitorul ca Răscumpărător: «Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii» (Ioan 1, 29). El îndeamnă la pocăință, recomandă întrajutorarea între oameni, îi cheamă pe toți să creadă în Domnul nostru Iisus Hristos și arată superioritatea credinței noi propovăduită de Mântuitorul lumii și recomandă tututror o viață smerită”, a mai adăugat stareţul Mănăstirii Popăuţi. Părintele Protopop Lucian Leonte a mulțumit părintelui Ioan Harpa pentru cuvântul de învățătură și a adresat un îndemn privind creșterea copiilor în credința ortodoxă. De asemenea, a scos în evidență jertfelnicia părinților pentru a transmite urmașilor dragostea de țară și biserică. De asemenea, a scos în evidență activitățile administrative și de misiune desfășurate în Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani. Răspunsurile la strană au fost oferite de cântăreți din municipiul Botoșani alături de corul parohiei. La sfârșit, creștinii din parohie au oferit celor prezenți o gustare ca semn al prețuirii și comuniunii. În ziua hramului, slujba Utreniei a fost urmată de cea a Acatistului, de Sfânta Liturghie şi de Parastasul pentru cei adormiţi.